W czwartek, 6 czerwca 2024 roku, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca nadanie szkole imienia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. 🌟🎓

Galeria zdjęć: Dzień Patrona
Dzień Patrona to wyjątkowy dzień, w którym celebrujemy wolność i wartości, za które oddał życie Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko.

🎶 Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, a potem wprowadził nas w nastrój utwór „Imiona wolności”.

🕰️ Konferansjerzy, Michał Szmulik i Amelia Rozwadowska, przybliżyli nam historię naszej szkoły, która została zbudowana w latach 1959-1961. W 2011 roku, w 50. rocznicę oddania budynku do użytku i w rocznicę beatyfikacji księdza Jerzego, szkoła przyjęła imię Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Jako kapelan Solidarności, Ksiądz Jerzy jednoczył różne środowiska społeczne w kraju, niosąc nadzieję na lepszą przyszłość.

🎤 Uczennica klasy 7, Zuzanna Domańska, zaśpiewała wzruszający utwór „Miejcie nadzieję”.

💔 Ksiądz Jerzy, zamordowany w wieku 37 lat, miałby dziś 77 lat. Jego postawa i walka o wolność wpisują się na złotych kartach naszej historii. O wolność walczył ksiądz Jerzy. O wolność walczyło wiele środowisk. Z tej wspólnej walki i nadziei powstała Solidarność, dla której hymnem stały się pamiętne słowa Jacka Kaczmarskiego „wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat”. Hymn Solidarności, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, wspólnie zaśpiewali uczniowie z klas II i III.

🌟 Cieszymy się, że w naszej codzienności towarzyszy nam tak wielki człowiek, który był kiedyś dzieckiem i uczniem. Który cieszył się każdym dniem, wychowywał się w kochającej rodzinie, uczył się, chodził do kościoła. Uczmy się celebrowania każdego dnia od niego. Cieszmy się z wolności. Tę głęboką myśl w prostych słowach piosenki „Walc o życiu” przybliżył nam Macieja Meronka z klasy V. Wykonaniu tej piosenki towarzyszył taniec uczniów klasy II i III.

🙏 Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest dla nas wzorem do naśladowania. Otaczając szacunkiem jego męczeńską śmierć mamy nadzieje, że nam nigdy nie przyjdzie żyć w tak trudnych i ciężkich czasach. Nasze nadzieje, słowami “Modlitwy o zachodzie słońca” wyśpiewał uczeń klasy V – Wojciech Wierzchowski.

🏅 Cytując słowa naszego Patrona „Ojczyzna, to wspólnota rodzimej kultury, jej dzieje, historia bardziej radosna lub bolesna. To bogactwo językowe, bogactwo dzieł sztuki i kultury muzycznej, to jej religia i obyczaje”.
Nasza szkolna społeczność w wyjątkowy i odświętny sposób dba o wartości patriotyczne. Darzymy szacunkiem nasze symbole narodowe, naszą historię i tradycje. Wyrazem tego szacunku dla Ojczyzny był taniec z flagami, który przygotowali uczniowie z klas II i III.

🎤 Na zakończenie głos zabrali Dyrektor szkoły, Pani Iwona Mikołajuk i Wójt Gminy Ulan-Majorat, Pan Jarosław Koczkodaj.

Pani Iwona Mikołajuk podkreśliła, że patron szkoły oddał swoje życie za wolność. Nie ma chyba w języku słów, które wyraźnie wyraziłyby wdzięczność, szacunek i uznanie dla życia i działalności naszego patrona. Kiedy w naszej szkolnej choreografii pojawił się rekwizyt w postaci lin, nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem podchodzili, dotykali, obejmowali i ciągnęli. Zastanawiali się w pewnym momencie, czy można ją zerwać. Ale szybko padła odpowiedź – Nie. Jest za gruba, za mocna, za silna. Nikt nie daje rady. A takie liny, łańcuchy, kajdany nasz patron zrywał sercem i dobrymi uczynkami, słowami otuchy i pociechy. Albowiem jako kapłan Solidarności zgromadził wokół siebie miliony Polaków, a te miliony zerwały prawdziwy łańcuch. Nasz uczeń Maciek z klasy piątej, wyśpiewał nam przepiękny utwór „Walc o życiu”. Walc o cudzie, który życiem się zwie. My tego walca tańczymy codziennie tutaj, w gminie Ulan-Majorat i w jej maleńkim zakątku – w Szkole Podstawowej imienia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Kępkach. To tutaj codziennie swoją pracą wzmacniamy każdy ton i akord tego walca. A wszystko po to, aby nie zmącić melodii, aby przekazać ją w autentycznej formie do tańca przyszłym pokoleniom. Wszystkie nuty tego walca ustawiamy starannie i dokładnie na pięciolinii. Nie pozwolimy, aby któraś z nich znalazła się w nieodpowiednim miejscu. Tutaj także uczymy rozpoznawać się takich kompozytorów, którzy chcieliby do naszego walca wtrącić fałszywą nutę. Rozpoznamy ich, zauważymy i każdą wypowiedzianą nutę wstawimy i zapiszemy na odpowiedniej pięciolinii. A wszystko po to, aby tego walca życia przekazać dalej, oby trwał i rozbrzmiewał w prawdziwej formie. Wszystko po to, aby wytańczona przez naszych uczniów biało czerwona flaga nigdy nie zniknęła z globu ziemskiego. I wreszcie wszystko po to, aby wysłuchany przez nas, wyjątkowy, cudowny, przepiękny hymn wdzięczności nigdy nie schodził z ludzkich ust.

Pan Jarosław Koczkodaj podziękował za przygotowanie pięknej, patriotycznej inscenizacji. Przypomniał, jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe, hymn państwowy, flaga, barwy. Jak ważne jest dbanie o pamięć i znaczenie tych symboli. A w to wszystko wpisuje się postać patrona szkoły, który tak bardzo przypomina nam o miłości do ojczyzny i o dbaniu o jej wolność.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości!