Blog uczniowski Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach propagujący zdrowy tryb życia w ramach projektu „Trzymaj Formę”.

czwartek, 27 kwietnia 2023

Ciekawostki o zdrowiu

 •  Czyszczenie jamy ustnej przed snem może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i cukrzycy.
 • Picie ciepłej wody rano może pomóc w detoksykacji organizmu i poprawie funkcjonowania układu trawiennego.
 • Śmiech to najlepsze lekarstwo – śmiech może pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju.
 • Spacery na świeżym powietrzu pomagają w poprawie jakości snu i funkcjonowania mózgu.
 • Woda z cytryną może pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn i poprawie trawienia.
 • Aktywność fizyczna może pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu i zapobieganiu demencji.
 •  Czosnek jest uważany za naturalny środek antybiotyczny i może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i cukrzycy.
 • Świeże powietrze i słońce pomagają w syntezie witaminy D i zapobieganiu depresji.
 • Regularne spożywanie świeżych warzyw i owoców może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krwionośnego i nowotworom
 • Regularne medytacje, ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju.

Wpis przygotowali: Kamil Rozwadowski, Ksawery Kusek

Źródła:

1. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,higiena-jamy-ustnej–jak-prawidlowo-dbac-o-jame-ustna-,artykul,00047884.html

2. https://www.medonet.pl/t/porady-zdrowotne/39771

3. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,mieta—rodzaje–wlasciwosci-zdrowotne–dzialania-niepozadane–zastosowanie,artykul,62840108.html

4. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zdrowe-rosliny—ktore-warto-miec-w-domu-i-dlaczego-,artykul,83114853.html

czwartek, 13 kwietnia 2023

Niezdrowy tryb życia – wpływ na nasz organizm

Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników ryzyka zdrowotnego, a jego negatywne skutki odzwierciedlają się w wielu aspektach naszego zdrowia. Długotrwały brak ruchu, dieta pełna tłuszczów, cukrów i soli oraz nałogi, takie jak palenie papierosów i picie alkoholu, mogą prowadzić do poważnych problemów.

Jednym z najbardziej widocznych efektów niezdrowego stylu życia jest otyłość. Nadmierne spożycie kalorii, szczególnie w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej, może prowadzi się do nadmiernego przyrostu masy ciała, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i niektóre nowotwory.

Innym przykładem niezdrowego trybu życia jest palenie papierosów. Palenie jest jednym z 1 głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia i raka, a także powoduje problemy z układem oddechowym i zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnej śmierci.

Picie alkoholu jest kolejnym przykładem niezdrowego stylu życia. Nadmierne spożycie alkoholu może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca i raka, a także uszkodzenie wątroby i innych narządów.

Aby poprawić swoje zdrowie, ważne jest, aby zmienić niezdrowe nawyki na coś dobrego dla naszego zdrowia.

Oto kilka rad, jak to zrobić:

 1. Zwiększ aktywność fizyczną: Ważne jest, aby codziennie uprawiać jakąś formę aktywności fizycznej, taką jak bieganie, jazda Zmiana diety: Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Należy unikać nadmiernego spożycia tłuszczów, cukrów i soli, a zamiast tego włączać do swojej diety dużo warzyw, owoców, białka i zdrowego tłuszczu.
 2. Rzuć palenie: Palenie jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób i powoduje wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Rzucenie palenia może poprawić jakość życia i zdrowie.
 3. Ograniczenie spożycia alkoholu: Alkohol powinien być spożywany w umiarkowanych ilościach, jeśli w ogóle. Nadmierne spożycie alkoholu może powodować poważne problemy zdrowotne.
 4. Sen: Sen jest ważny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Organizm potrzebuje co najmniej 7-8 godzin snu, aby mógł odpocząć i się zregenerować.

Wpis przygotowali: Wojciech Grochowski, Jakub Rozwadowski

źródło: 

1. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,niezdrowy-styl-zycia–na-co-powinno-sie-zwrocic-uwage-,artykul,1729107.html

czwartek, 2 marca 2023

Aktywność fizyczna – sport to zdrowie!

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego i pełnego życia. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli powinni dbać o swoją formę i regularnie uprawiać jakiś rodzaj ruchu, aby zachować dobre zdrowie. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędza dużo czasu przed komputerem, co może prowadzić do problemów zdrowotnych i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na ruch i zadbać o swoje ciało.

Aktywność fizyczna ma wiele pozytywnych wpływów na nasze zdrowie. Przede wszystkim pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i poprawia wydolność fizyczną. Dzięki ruchowi nasze ciało jest lepiej dotlenione, co z kolei pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Ruch pomaga również zwiększać wytrzymałość i poprawiać kondycję, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem, powinny szukać sposobów na to, aby zachować ruchliwość i zadbać o swoje zdrowie. Zaleca się im regularne ćwiczenia rozciągające, które pomogą rozluźnić napięte mięśnie i zapobiegają bólom kręgosłupa. Można także wybrać się na spacer lub skorzystać z roweru, aby poprawić dotlenienie i ruchomość stawów.

Jeśli chodzi o sporty i aktywności warto uprawiać na co dzień, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. Dla osób, które lubią bardziej intensywny wysiłek fizyczny, najlepsze byłoby bieganie, jazda na rowerze lub pływanie. Dla tych, którzy wolą bardziej relaksacyjne formy aktywności, dobrym wyborem może być joga, pilates lub taniec. Ważne jest, aby uprawiać sport lub aktywność, która jest dla nas przyjemna i sprawia nam radość, ponieważ wtedy jesteśmy bardziej zmotywowani do regularnego uprawiania ruchu.

Dzieci i młodzież również powinni być aktywni fizycznie. Ruch pomaga im w rozwijaniu siły i koordynacji, a także w poprawianiu kondycji. Dzieci, które są aktywne fizycznie, często lepiej się uczą i szybciej się rozwijają. Ruch także pomaga im w rozwijaniu zdrowych nawyków i zachować zdrowe ciało w dorosłym życiu.

Podsumowując, aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzieci, młodzież i dorośli powinni regularnie uprawiać ruch, aby zachować zdrowe ciało i umysł. Dzięki temu będą oni czuć się lepiej, mieć więcej energii i być bardziej zmotywowani do codziennego funkcjonowania. Ważne jest, aby wybrać formę aktywności, która jest dla nas przyjemna i sprawia nam radość, ponieważ wtedy będziemy bardziej zmotywowani do regularnego uprawiania ruchu.

Michał Pazdan na załączonym obrazku

Źródło: Nadchodzi wielki powrót do Legii Warszawa? Rozmowy już rozpoczęte (2023), https://www.sport.pl/pilka/7,65039,29423816,nadchodzi-wielki-powrot-do-legii-warszawa-rozmowy-juz-rozpoczete.html (Dostęp: 02.03.2023)

Oto najlepszy klub w piłkę nożną w Polsce. Piłkarze trenują tam codziennie i ciężko pracują a w dodatku mają jeden mecz w tygodniu. 

Źródło: Legia Warszawa.png – Wikipedia, wolna encyklopedia (2021), https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Legia_Warszawa.png (Dostęp: 02.03.2023).

Wpis przygotowali: Michał Szmulik, Rafał Domański

źródło: 

1. https://bing.com/search?q=korzy%c5%9bci+aktywno%c5%9bci+fizycznej

2. https://naturalnieozdrowiu.pl/sport-jest-dla-wszystkich-jakie-korzysci-daje-aktywnosc-rekreacyjna-a-jakie-zagrozenia-niesie-za-soba-sport-wyczynowy/

3. https://www.medicover.pl/zdrowie/aktywnosc-fizyczna/wplyw-na-zdrowie/

czwartek, 23 lutego 2023

Warzywa i owoce – samo zdrowie!

Warzywa i owoce są niezwykle ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Są one pełne witamin, minerałów, antyoksydantów i błonnika, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też ważne jest, aby codziennie jeść co najmniej pięć porcji warzyw i owoców.

Jednym z najważniejszych składników zawartych w warzywach i owocach są witaminy. Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i pomagają w zapobieganiu chorobom. Na przykład witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu i jest silnym antyoksydantem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku, a witamina D pomaga w utrzymaniu mocnych kości.

Niektóre owoce, takie jak cytrusy, są szczególnie bogate w witaminę C. Inne owoce, takie jak mango, papaja i dzikie jagody, są również bogate w witaminy i minerały. Warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak i brokuły, są szczególnie bogate w witaminę K i witaminę A.

Jednak nie tylko witaminy są ważne dla naszego zdrowia, ale także sposób, w jaki je przechowujemy i przyrządzamy. Wiele witamin jest wrażliwych na ciepło, światło i powietrze, co oznacza, że ​​może dojść do utraty tych witamin podczas gotowania lub przechowywania. Dlatego ważne jest, aby jeść warzywa i owoce surowe lub delikatnie ugotować, aby zachować jak najwięcej witamin.

Aby zapobiec utracie witamin podczas przechowywania, ważne jest, aby trzymać warzywa i owoce w chłodnym, ciemnym miejscu i unikać ich przechowywania w plastikowych opakowaniach, które mogą zwiększać wpływ światła i powietrza na zawarte w nich witaminy. Owoce i warzywa powinny być również przechowywane oddzielnie, ponieważ niektóre owoce emitują gazy, takie jak etylen, które mogą uszkodzić inne produkty.

W codziennej diecie powinno znaleźć się miejsce na różne rodzaje warzyw i owoców. Nie powinno się jednak unikać żadnego konkretnego rodzaju, ponieważ każdy z nich może mieć inne korzystne składniki odżywcze. Można spróbować różnych nowych warzyw i owoców, aby urozmaicić swoją dietę.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, warto uprawiać sporty i ćwiczenia, które lubi się najbardziej. Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem, powinny wybierać ćwiczenia, które angażują mięśnie i kości, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy spacery. Ćwiczenia te pomogą wzmocnić kości i mięśnie, co jest szczególnie ważne w długotrwałym siedzeniu przed ekranem.

Jeśli chodzi o sporty, warto uprawiać takie, które angażują różne partie ciała i pozwalają na rozwijanie różnych umiejętności. Może to być np. tenis, koszykówka, siatkówka, pływanie czy joga. Dzięki takiej różnorodności można zapobiec monotonii i zachować motywację do regularnego uprawiania sportu.

Warto pamiętać, że zarówno warzywa i owoce, jak i aktywność fizyczna są kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego ważne jest, aby codziennie jeść odpowiednie ilość warzyw i owoców oraz znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Pomoże to w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, poprawi nasze samopoczucie, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory.

Jeśli chodzi o owoce i warzywa, warto wybierać te sezonowe i kupować je w jak największej ilości od lokalnych dostawców. Taki wybór pozwoli na uniknięcie dodatkowych konserwantów i pozwoli zachować najwięcej składników odżywczych. Warto też wybierać owoce i warzywa o różnych kolorach, ponieważ każdy kolor może oznaczać różne składniki odżywcze.

Podsumowując, warto pamiętać, że warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego ważne jest, aby znaleźć czas na codzienne uprawianie sportu i jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. W ten sposób możemy zapewnić sobie zdrowe i pełne energii życie.

Wpis przygotowali: Zuzanna Stachal, Zuzanna Domańska, Łukasz Stachal

Źródła:

1. https://bing.com/search?q=warzywa+i+owoce+witaminy

2. https://sercunaratunek.pl/warzywa-i-owoce-zrodlem-zdrowia/

3. https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/kuchnia-z-ogrodka/12398-dlaczego-warto-jesc-warzywa-i-owoce-8-powodow

4. https://kuchnia.wp.pl/warzywa-i-owoce-zrodlo-niezbednych-witamin-i-mineralow-6650514694093728a