W poniedziałek, 26 września, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przygotowano m.in. gazetkę informacyjną, wystawę książek w sześciu różnych językach oraz konkursy i quizy związane z językami obcymi.

Galeria zdjęć: Europejski Dzień Języków Obcych 2022

Uczniowie z kl. VIII i VII, pod opieką nauczycieli języków obcych – p. Daniela Ostrowskiego i p. Edyty Więcławskiej, przygotowali krótką prezentację dotyczącą Dnia Języków Obcych. Zaprezentowali ciekawostki związane z tym dniem, wyrecytowali wiersze w języku angielskim i rosyjskim. Po występie uczniowie mieli możliwość obejrzenia dwóch teledysków ze znanych filmów w 25 językach. Klasy młodsze świętowały Dzień Języków Obcych na lekcjach j. angielskiego.

Głównym założeniem Święta Języków Obcych jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować.

Uczniowie dowiedzieli się tego dnia o idei obchodzenia tego święta oraz utwierdzili się w przekonaniu, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu, szczególnie obecnie, kiedy cały świat jest dla nas dostępny na wyciągnięcie ręki. Znajomość języków to nie tylko ogromne możliwości związane z dostępnością zagranicznej literatury, filmów, seriali, ale również szereg możliwości związanych z podróżowaniem, poznawaniem ludzi oraz poszukiwaniem pracy.

W naszej szkole nauczane są dwa języki obce – język angielski i rosyjski, dlatego szczególnie te dwa języki były tematem tegorocznego święta.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek dla dzieci i młodzieży, która prezentowała książki w języku polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz norweskim. Kilka książek było dostępnych w różnych wersjach językowych – można było porównać trzy lub nawet cztery wersje, w tym oryginalną, takich pozycji jak „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Władca pierścieni”, „Mały książę”, „Mikołajek” czy „Wyspa skarbów”.