3 września 2022 roku, po raz jedenasty odbyło się Narodowe Czytanie. W ogólnopolskiej inicjatywie udział wzięli uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Na scenerię do tegorocznego czytania w gminie Ulan Majorat został wybrany romantyczny ogród państwa Adamczyków w Sobolach.

Więcej zdjęć: Narodowe Czytanie 2022

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą 

– napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W pięknej scenerii zaprezentowano utwory:  „Powrót taty”; „Świteź”; „Świtezianka”; „Rybka”; „Romantyczność”; „Pani Twardowska”.

W Ruinach zamku odczytano balladę „LILIJE”: Pan Jarosław Koczkodaj, Pani Bożena Krawczyk, Pani Magdalena Domańska, Pan Zygmunt Adamczyk, Pan Sławomir Żyłka recytatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie i Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Uczestnikom wręczono pamiątkowe podziękowania a szkolne biblioteki otrzymały najnowsze wydanie „BALLAD i ROMANSÓW”.

Sobotnie popołudnie z literaturą romantyczną zakończyło się ogniskiem i rekreacyjnym spacerem po ogrodzie.