7 października br. nasi uczniowie wraz z panią dyrektor i nauczycielami spotkali się online ze znanym pisarzem, Waldemarem Cichoniem, autorem popularnej książki dla dzieci pt. „Cukierku, ty łobuzie”. 

Więcej zdjęć: Spotkanie z pisarzem

Twórca rozbawił nas opowieściami o swoich niesfornych kotach – Cukierku i Tradycji, które opisał w dziesięciu częściach. Wspomniał, że napisał też utwory o przygodach psów i skrzatów oraz książki związane z historią Górnego Śląska.

Waldemar Cichoń przeczytał nam fragment jednej z przygód Cukierka i Tradycji, dzięki której dowiedzieliśmy się o niezwykłych mocach zwierzaków.

Pisarz zaprezentował przed kamerą swoje sławne koty: Cukierka i Tradycję, które jak sam mówi, wywróciły życie jego rodziny do góry nogami.

W dalszej części naszego spotkania autor odpowiadał na pytania uczniów na temat pisania, wydawania książek i swoich pasji. Przyznał, że napisanie książki zajmuje mu od kilku tygodni do kilku miesięcy, a znacznie dłużej trwa jej wydanie, pojawienie się w księgarniach i bibliotekach szkolnych. Autor opowiedział nam także, jak szuka pomysłów do pisania. Najważniejsza jest, jego zdaniem, inspiracja, którą są obserwacje z życia codziennego czy usłyszane przypadkowo historie. Książki powstają też z pasji do kogoś lub czegoś. Nietrudno zgadnąć, że pasją naszego autora są zwierzęta.

Waldemar Cichoń dał nam receptę na to, jak zostać pisarzem. Przede wszystkim potrzebna jest spora porcja humoru i wyobraźni, szczypta wiedzy z różnych przedmiotów i dobra znajomość języka polskiego. Oprócz tego trzeba też dużo czytać, wsłuchiwać się w to, co mówią inni, obserwować świat i to, co się wokół niego dzieje.

Autor przyznał, że najtrudniej jest pisać książki dla dzieci, ponieważ wiąże się to z odpowiedzialnością za słowo. Dodał jednak, że on sam, choć jest człowiekiem dorosłym, czuje się w głębi duszy dzieckiem, a poza tym wierzy, że skrzaty istnieją i są u niego w domu.

Na zakończenie naszego spotkania autor podziękował za spotkanie i zachęcił naszych uczniów do czytania książek oraz pisania choćby krótkich utworów. Z radością przyjął zaproszenie od pani dyrektor i obiecał, że chętnie odwiedzi naszą szkołę.