Dnia 5 marca 2020 r, nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Więcej zdjęć: Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali w pierwszym tygodniu marca wydarzenia edukacyjne poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego
Odwiedziliśmy lokalne miejsce pamięci w Skrzyszewie, gdzie znajduje się kamień upamiętniający rotmistrza Wincentego Zawadzkiego.
Na godzinie wychowawczej i na lekcji historii uczniowie mieli możliwość poznania historii związanej z „Żołnierzami Wyklętymi”.
Przygotowano szkolną wystawę książek o Żołnierzach Wyklętych.
Na korytarzu przygotowano również gazetkę poświęconą temu wydarzeniu.
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.