W poniedziałek, 2 grudnia, uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Sandomierza i Nowej Dęby. Zwiedzili m.in. Muzeum „Świat Ojca Mateusza” oraz Muzeum Bombki Choinkowej.

Więcej zdjęć: Sandomierz

Znalezione obrazy dla zapytania: film icon"

Film: Sandomierz

W dniu 2 grudnia 2019 r. wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do leżącego nad Wisłą Sandomierza i Nowej Dęby.

Sandomierz stał się w ostatnich latach modnym i ciekawym miejscem do zwiedzania za sprawą popularnego serialu telewizyjnego pt. „Ojciec Mateusz”, który powstaje właśnie tutaj. Ciekawostką jest fakt, że aktorzy serialu zostali wyróżnieni przez burmistrza tytułami Bene Meritus przyznawanymi osobom zasłużonym dla rozwoju miasta.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było właśnie zwiedzanie miejsca, które ściśle wiąże się z tą produkcją. Odwiedziliśmy Muzeum „Świat Ojca Mateusza”.

Wystawy prezentują tam wnętrza serialowego kościoła, plebanii – z kuchnią gospodyni księdza i ogrodową altaną, komendy policji z celą i pałacu biskupa. W poszczególnych pomieszczeniach powitały nas woskowe figury przedstawiające głównych bohaterów serialu: księdza Mateusza Żmigrodzkiego (granego przez Artura Żmijewskiego), gospodynię Natalię Borowik (rola Kingi Preis), inspektora Oresta Możejkę (granego przez Piotra Polka) oraz aspiranta Mieczysława Nocula (odtwarzanego przez Michała Pielę).

Uczniowie chętnie robili zdjęcia przy woskowych figurach oraz na tle tablicy ”aresztowany”. Mogli też odbić palce na tablicy daktyloskopijnej. W sklepiku z pamiątkami można było zakupić pamiątki związane z serialem.

Po wyjściu z muzeum mogliśmy zwiedzić miasto. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie przy zabytkowym Ratuszu oraz w innych interesujących miejscach. Po obiedzie w klimatycznej restauracji i zakupach pamiątek opuściliśmy miasto i wyruszyliśmy w drogę do Nowej Dęby, aby doświadczyć przedsmaku świątecznego nastroju w fabryce bombek choinkowych.

Na miejscu pod opieką przewodnika podziwialiśmy przepięknie ubrane choinki oraz ekspozycje przepięknych i ręcznie wykonanych bombek. Poznaliśmy proces ich wykonywania, a w dekoratorni mieliśmy możliwość obejrzenia różnych sposobów ręcznego zdobienia baniek. Zachwycaliśmy się precyzją wykonywanych wzorów. Uczniowie sami mieli też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności plastycznych. Każdy uczestnik ozdobił bombkę najpiękniej jak umiał – klejem i brokatem. Na zakończenie naszego pobytu w fabryce kupiliśmy przeróżne ozdoby. Na pamiątkę każdy uczestnik wycieczki otrzymał bańkę ze swoim imieniem. Ciekawą wystawą była również wystawa choinek. Można było podziwiać i zobaczyć, jak zazwyczaj ubiera się choinki w różnych państwach świata.

Film z wycieczki

Podkład muzyczny: Kompozytor:Michał Lorenc; Instrumentacja: Tadeusz Karolak; Wykonanie: Polska Orkiestra Radiowa; Dyrygent: Tadeusz Karolak; Rok wydania: 2010; Wydawca: Polskie Radio S.A. Agencja Fonograficzna