„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia.
Doświadczenie jest produktem rozumu.”
Immanuel Kant
W dniu 12 września 2018 r. odbyła się wycieczka do Lublina, w której udział wzięli uczniowie z klas siódmych i ósmych Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie oraz Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Kępkach. Program wycieczki obejmował pokazy chemiczne i fizyczne prezentowane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie oraz projekcję filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.” Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Emilia Walentukiewicz i Lidia Czarnocka.
Na wydziale chemii znaleźliśmy odpowiedzi na wiele pytań: co ma wpływ na szybkość reakcji chemicznych, jak odróżnić od siebie różne środowiska reakcji, dlaczego cukier szybciej rozpuszcza się w gorącej wodzie, w jaki sposób działa promieniowanie elektromagnetyczne oraz jakie reakcje nazywamy endo- lub egzotermicznymi? Największy zachwyt wśród młodzieży wywołały doświadczenia zakończone wybuchami.
Po pokazach chemicznych udaliśmy się do kina na projekcję filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.”. Ogromne wrażenia towarzyszyły uczniom po zakończonym seansie, a temat filmu przypomniał wszystkim jak ważnym – zwłaszcza dla młodego pokolenia – jest patriotyzm, poświęcenie, bezinteresowność.
Tegoroczne pokazy z zakresu fizyki dotyczyły następujących tematów: „Fizyka zabawek”, „Błękitna planeta”, „Fizyka latania” oraz „Światło i oko”. Wykłady charakteryzowały fachowość prelegentów oraz duża ilość informacji popartych ciekawymi doświadczeniami. I tak między innymi uczniowie mogli posłuchać o cykloidzie, dowiedzieć się, jak działa nurek Kartezjusza, jakim instrumentem może być szklanka wypełniona wodą, uzyskać wiedzę o siłach działających na samolot, prawie Bernoulliego, zjawiskach optycznych zachodzących w atmosferze. Dowiedzieliśmy się również, jak działają niektóre na pozór skomplikowane zabawki, jakie zabarwienie ma tak naprawdę sztuczne światło, dlaczego tak wielkie samoloty latają i unoszą się nad ziemią oraz wiele innych interesujących rzeczy.
Nasi uczniowie czuli się tam, jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę. Oprócz wrażeń naukowych uczniowie obu szkół mieli możliwość poznania się i integracji. W tym dniu towarzyszyła nam piękna pogoda i doskonałe humory.