6 lutego 2020 r, naszą szkołę odwiedziła pani policjantka. Przypomniała uczniom zasady bezpieczeństwa oraz poruszyła temat agresji słownej.

Więcej zdjęć: Pogadanka o bezpieczeństwie

Funkcjonariuszka policji, asp. Wiesława Beczek, przypomniały zasady bezpieczeństwa.

Tematem głównym była agresja słowna. Policjantka uświadomiła uczniów, co to jest przemoc wśród rówieśników, jakiego typu zachowania zalicza się do przemocy. Podała przykłady zachowań świadczących o przemocy fizycznej, psychicznej i agresji. Przemoc rówieśnicza, to nie tylko popychanie i bicie. Ofiarą przemocy stajesz się wtedy gdy; jesteś przezywany, ośmieszany przez obraźliwe słowa, gesty, rysunki, ktoś niszczy, kradnie lub zabiera bez twojej zgody twoją własność. Jeśli ktoś nam grozi zrobieniem krzywdy czy wyrządzeniem innej szkody, dostajesz obraźliwe sms-y, telefony, ktoś złośliwe komentuje twój wygląd, pochodzenie, sytuację rodzinną, status materialny, oceny szkolne, wady fizyczne, mówimy wtedy o przemocy . Policjantka poinformowała uczniów o konsekwencjach jakie grożą, jeśli osoba stosująca przemoc nie zmieni swojego zachowania. Osoba, która stała się ofiarą przemocy powinna o przykrych zdarzeniach poinformować rodziców, nauczyciela lub kogoś zaufanego.

Jak sobie radzić z prześladowaniem?

1. Podczas przerw staraj się przebywać w bezpiecznym miejscu w szkole, w towarzystwie kolegów i nauczycieli. Sprawca nie lubi świadków.

2. Jeśli spotka Cię coś złego w szkole, natychmiast poinformuj o tym nauczycieli i rodziców.

3. W trudnej sytuacji zawsze proś o pomoc i wsparcie, nie obawiaj się prosić o pomoc postronnych osób.

4. W kontakcie ze sprawcami przemocy zachowuj się pewnie i spokojnie, nie prowokuj ich. Powiedz jasno i wprost, że nie życzysz sobie takiego traktowania. Staraj się przede wszystkim spokojnie opuścić to miejsce tak szybko, jak to jest możliwe.

5. Jeśli sprawcy grożą Ci lub namawiają do czegoś, czego nie chcesz zrobić, zastosuj technikę „zdartej płyty”, powtarzając przez cały czas jedno zdanie, np. „mnie to nie interesuje”