W czwartek, 26 września, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przygotowano m.in. gazetkę informacyjną, wystawę książek w sześciu różnych językach oraz konkursy i quizy związane z językami obcymi.

Zobacz więcej zdjęć w galerii: Dzień Języków Obcych.

Głównym założeniem Święta Języków Obcych jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować.

Uczniowie dowiedzieli się tego dnia o idei obchodzenia tego święta oraz utwierdzili się w przekonaniu, jak ważna jest znajomość języków obcych w codziennym życiu, szczególnie obecnie, kiedy cały świat jest dla nas dostępny na wyciągnięcie ręki. Znajomość języków to nie tylko ogromne możliwości związane z dostępnością zagranicznej literatury, filmów, seriali, ale również szereg możliwości związanych z podróżowaniem, poznawaniem ludzi oraz poszukiwaniem pracy.

W naszej szkole nauczane są dwa języki obce – język angielski i rosyjski, dlatego szczególnie te dwa języki były tematem tegorocznego święta. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami o tych językach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa książek dla dzieci i młodzieży, która prezentowała książki w języku polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim oraz norweskim. Kilka książek było dostępnych w różnych wersjach językowych – można było porównać trzy lub nawet cztery wersje, w tym oryginalną, takich pozycji jak „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Władca pierścieni”, „Mały książę” czy „Wyspa skarbów”. Uczniowie mieli możliwość wypożyczenia książek, z czego chętnie korzystali, aby w domowym zaciszu spróbować swoich sił w czytaniu książek w oryginalne.

Konkurs oraz quiz językowy przykuły uwagę uczniów. W konkursie językowym uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań z wiedzy ogólnej o językach obcych, a klasy młodsze, które nie poznały jeszcze języka rosyjskiego, mogły sprawdzić się w rozszyfrowaniu słów napisanych w języku rosyjskim, cyrylicą.

Święto języków zostało zorganizowane przez nauczycieli języka angielskiego i rosyjskiego, p. Daniela Ostrowskiego oraz p. Martę Chruścik.